Thursday, June 30

“प्रत्येक दिन तपाईंले काजु खानु भयो भने तपाइँको जीवनमा ल्याउनेछ एस्तो चमत्कार”

November 12, 2020 1504

काठमाडौं । शरीरलाई सबैभन्दा फाइदा दिने र महँगो खानेकुरा हो काजु । काजुका सबै फाइदा नै फाइदा छन् । सामान्य मानिसलाई किन्न आँट पनि आउँदैन । महँगो भए पनि काजुका फाइदा भने धेरै छन् । ड्राइ फुडको राजा नै भनिन्छ काजुलाई । यसमा सबै उमेर समूह लाई फाइदा पु¥याउने तत्व ।

कााजुमा आइरन,पोटासियम,कपर र मेग्रिसियम लगाएतको तत्व प्रशस्त पाइन्छ । हरेक दिन एक टुक्रा मात्र खाँदा पनि स्वास्थ्यको लागी निकै राम्रो हुन्छ । यो खानाले शरीरमा उर्जा थपिन गई फुर्ति ल्याउँछ । काजु खाने गर्नाले अनुहार चम्किलो बनाउछ ।काजुमा प्रोटिनको मात्रा धेरै हुन्छ ।

काजु खानुका यस्ता छन् फाइदा
दाँत बलियो बनाउन – कपाल राम्रो बनाउन – आँखाको तेजीलो बनाउन – गर्भवतीको अवस्थामा, जसले आमा र बच्चा दुवैलाई फाइदा पुर्याउछ।

कब्जियतबाट जोगिन – सधैं स्वस्थ, स्फुर्त रहन – सेक्स क्षमतामा वृद्धि गर्न, हड्डी मजबुत गराउँन । कमजोर महसुस नहुन (अनुहारको छालामा चमक ल्याउँन । पोषण तत्व दिन्छ।डायबेटिज कम गर्न मद्दत गर्छ । मुटु बलियो बनाइ डर नियन्त्रण गर्न ।, रक्तचाप, कोलेस्टेरोल नियन्त्रण गर्न ।

यो पनि पढ्नुस, सामान्यतया हामी दिनमा तीन पटक खाने गछौर्ं, बिहान, दिउसो र बेलुकी । बिहान र बेलुकी खाना खाइन्छ भने दिउँसो खाजा ।

तर डाइटिङको चक्करमा केही व्यक्तिहरु बेलुका खाना खाँदैनन् । यसबाट उनीहरु वजन कम गर्न त सफल हुन्छन्, तर यसले दिर्घकालमा स्वास्थ्यलाई हानी पुर्‍याउन सक्ने विज्ञहरुको कथन छ । केही विज्ञहरुको मान्यता छ कि दिनमा तीनपटक खाने गर्दा स्वास्थ्य राम्रो रहन्छ । यो भन्दा बढी खाँदा पेटले पचाउन नसक्ने र स्वास्थ्य बिग्रिने गर्छ ।

स्वास्थ्यसम्वन्धी विज्ञहरुका अनुसार दिनभरी थोरै थोरै खानेकुरा खाइरहनु स्वास्थ्यका लागि हितकर हुन्छ । तर, धेरै खायो भने त्यसले फाइदाको साटो हानी गर्छ । पटक-पटक गरेर थोरै-थोरै खानेकुरा खाँदा शरीरमा फ्याट जम्मा हुन पाउँदैन किनकी शरीरको फ्याट बर्न गर्ने क्षमता बढ्छ ।

यसबाट ब्लड सुगरको लेभल पनि नियन्त्रणमा रहन्छ र दिनभर शरीरमा उर्जा प्रवाह हुन्छ । यो पनि ध्यानमा राखनु पर्छ कि खाना बिस्तारै र राम्ररी चपाएर खाँदा सबै पोषक तत्व शरीरले ग्रहण गर्न सक्छ र खाना सजिलै पच्छ पनि ।

तौल घटाउन: डाइबिटिजमा रोगीहरुले दिनमा ३ पटक मात्र नभएर ५-६ पटक थोरै थोरै खानेकुरा खाने गर्नुपर्छ । यसबाट शरीरको क्यालोरी बर्न हुन्छ र रगतमा सुगरको मात्रा पनि नियन्त्रणमा रहन्छ ।

यदि तपाईं आफ्नो वजन क मगर्न चाहनुहुन्छ भने पनि दैनिक पटक-पटक खानेकुरा खानु आवश्यक छ ताकि तपाईंको मेटाबोलिज्म स्थिर रहोस र क्यालोरी बर्न भइरहोस ।

प्रतिकृया दिनुहोस्