Tuesday, May 17

“3 मिनेट 35 सेकेन्डको अर्चना पनेरुको कान्ड(भिडियो सहित हेर्नुहोस)”

November 26, 2020 1310

महिला र पुरुष एकै रथका दुई पाग्रा हुन । एक अर्का बिनाको जिन्दगी पनि चल्दैन पनि । पुरुष र महिलामा को” उ’त्कृष्ट । समान भनिन्छ’ तर मेरो विचारमा महिला नै उ”त्कृष्ट छन् कि”नभने महि” सहनशील सुन्दर र गर्भ धारण गरेर ”सन्तान जन्माउने प्राणी हुन् । पुरुषप्रधान समाजमा विभिन्न बोझ र जिम्मेवारीले थि’ बाबजुद पनि सारा चुनौती ‘चिरेर पनि नेपाली महि’ला उच्च पदमा पुग्न सफल छन् ।

 

महिलाहरुमा ‘भएका यस्ता गुण क्षमता एवं विशेषताले उनीहरूलाई उत्कृष्ट बनाएको छ । म महिला नै हुनुपर्ने एउटै मात्र कारण छैन ।’ शारीरिक रूपमा’रुष भएर ‘न्मिए ‘नि भावना’त्मक रूपमा म महिला हुँ । म भित्रको विचार व्यवहार धैर्य सहनशीलता अनि ममता नै म महि’ला बन्नुपर्ने कारण हुन् । घरपरिवार ‘बालबच्चा कार्याल”य ‘मा’त्र’ होइन देश हाँक्ने’ र सम्हाल्ने हरेक महिलाले पुरुष भएको अनुभूति गर्न सक्छन् तर हरेक पुरुषले आफूलाई महिला अनुभूति गर्न गार्‍हो छ ।

 

संसारका जुनसुकै कुनामा गए पनि पुरुषत्व हाबी छ । जस्तोसुकै विकसित मुलुक र उच्चशिक्षित महिलामा पनि कुनै न कुनै रूपमा विभेद कायमै छ’ चाहे त्यो अदृश्य नै किन न”होस् । यसबाट पनि ‘प्रस्ट हु”न्छ महिलाह’रू कति साहसी’ छन् । पु’रुषहरू सदैव महिलाको’ श’क्ति र ”क्षमतासँग डराउँछन् । पछिल्लो समयमा महिला दमन हिं’सा र विभेदका बाबजुद प”नि शक्तिमा आउन थालेका महिलाको शक्ति र क्षमतासँग डराएर संसारभर नै लिङ्गभेद हुँदै आएको हो ।

पुरुष’विना’ महिलाले मात्र संसार चल्छ पुरुषवि’ना महिला’को सं”सार अघि बढ्न सक्छ तर ‘महिलाविना पुरुषको संसार अघि बढ्न सक्दैन । त्यसै’ले महिला र पुरुष एकै रथका दुई पाग्रा हुन । एक अर्का बिनाको जिन्दगी पनि चल्दैन पनि ।

**********भीडि’योको’ पुरा लिं’क तल” रहेको’ छ***********

 

प्रतिकृया दिनुहोस्